Οι μαθητές μας γίνονται ρεπόρτερ

Στο μάθημα της Γλώσσας, στην 13η ενότητα, ασχοληθήκαμε με το πώς παίρνουμε πληροφορίες, κάνοντας ερωτήσεις. Έτσι, οι μαθητές του Στ1 έγιναν… δημοσιογράφοι και πήραν συνέντευξη από τους γονείς του συμμαθητή τους!
Ο κύριος Μ. Ν. και η κυρία Τ. Μ είναι αστυνομικοί.
Τα παιδιά έθεταν ο καθένας ξεχωριστά τις ερωτήσεις τους και με αμείωτο ενδιαφέρον σημείωναν τις απαντήσεις.
Οι συνεντευξιαζόμενοι απαντούσαν απλά, κατατοπιστικά, αλλά και συμβουλευτικά στους μαθητές.
Μερικά από τα θέματα που συζητήσαμε ηταν ο εξοπλισμός που διαθέτει ένας Αστυνομικός, τα έτη σπουδών, αλλά και ο σχολικός εκφοβισμός.

ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ PDF
Τη συνέντευξη παρακολούθησε και ο Διευθυντής του Σχολείου, κος Συργούδης Κωνσταντίνος.
Τους ευχαριστούμε θερμά για τη θετική ανταπόκρισή τους στο αίτημά μας, καθώς και για την αξέχαστη εμπειρία που μας χάρισαν.
Η κα Τ. Μ. παρουσιάστηκε ένστολη στην τάξη μας και την ευχαριστούμε ιδιαιτέρως γι’ αυτό.